FILMY old

Filmy to cykl wywiadów z wyjątkowymi osobami, które otwarcie dzielą się swoimi historiami związanymi z doświadczeniem migracyjnym, a także wyzwaniami i dobrymi praktykami w procesie integracji młodzieży z doświadczeniem migracyjnym w szkole. Zachęcamy do podjęcia rozmów na temat opowiedzianych historii z wykorzystaniem przygotowanych w tym celu materiałów pomocniczych.

 

Wywiad z Elsim Adajewem "Każdy zwykły dzień jest wyjątkowy". W załączniku poniżej filmu znajduje się materiał pomocniczy zawierający wskazówki merytoryczno-metodyczne na temat tego jak przygotować uczniów i uczennice do rozmawiania i w jaki spsób zabdać o emocje młodzieży podczas omawiania wywiadu.

 

 

Wywiad z Panem Lahoudem Toumą "W Syrii i w Polsce". W załączniku poniżej filmu znajduje się materiał pomocniczy zawierający wskazówki merytoryczno-metodyczne na temat tego, jak rozmawiać z uczniami i uczennicami w atmosferze szacunku, zrozumienia i emapatii dla historii i doświadczeń drugiej osoby.

 

 

Wywiad z Panem Grzegorzem Uzdańskim "Jak przygotować nauczycieli i nauczycielki do pracy i dialogu w wielokulturowej klasie". W załączniku poniżej filmu znajduje się materiał pomocniczy zawierający wskazówki merytoryczno-metodyczne na temat znaczenia rozwoju kompetencji międzykulturowych nauczycieli i nauczycielek pracujących z dziećmi i młodzieżą. Wywiad można wykorzystać do szkolenie rad pedagogicznych i zespołu nauczycielskiego w tym zakresie.

 

Nagrania z prowadzonych webinarium dla nauczycieli i nauczycielek

1. Webinarium "Rozmawiajmy o uchodźcach", 15 kwietnia 2016

Webinarium skierowane było szczególnie do osób pracujących z młodzieżą, które mierzą się na co dzień z pytaniami i komentarzami dotyczącymi uchodźców ze strony młodych ludzi i szukają sposobów na to, by otwarcie z nimi na ten temat rozmawiać. Podczas webinarium Elżbieta Kielak z Centrum Edukacji Obywatelskiej mówiła m.in. o tym, jak w bibliotece i w szkole poruszać ten bardzo aktualny i kontrowersyjny temat, jak korzystać z materiałów (tekstów merytorycznych i scenariuszy), które powstały w ramach projektu „Rozmawiajmy o uchodźcach” oraz jaka literatura może być punktem wyjścia do wartościowej rozmowy o migracjach i uchodźstwie. Webinarium "Rozmawiajmy o uchodźcach" odbyło się w ramach miesiąca tematycznego "Wielokulturowość w praktyce" organizowanego przez sieć LABiB i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

 

 

2. Webinarium "Dlaczego warto uczyć o Celach Zrównoważonego Rozwoju? Co łączy zmianę klimatu i migracje? Jak przygotować działania na Tydzień Edukacji Globalnej dotyczące dwóch światowych wyzwań?"

Zapraszamy do obejrzenia nagrania webinarium pt. "TEG - migracje i zmiana klimatu", które odbyło się 13 listopada 2018 roku. Webinarium miało na celu zaproponowanie nauczycielom i nauczycielkom działań, jakie mogą przeprowadzić w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej. Webinarium prowadziło dwoje prezenterów, nauczycielka Monika Komisarczyk oraz nauczyciel Michał Sczepanik.

 

3. Webinarium "Jak rozmawiać z młodzieżą o trudnych zagadnieniach globalnych na przykładzie tematyki migracyjnej?"

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinarium które odbyło się 18 grudnia 2018 roku. Podczas webinarium dwie nauczycielki praktyczki Anna Sosna i Jadwiga Jarosz w oparciu o swoje doświadczenie z tworzenia z młodzieżą Klubów Dobrej Rozmowy zaproponowały kilka praktycznych wskazówek na temat tego, jak rozmawiać z młodzieżą na trudne globalne tematy na przykładzie zagadnienia współczesnych migracjiPrezentacja wykorzystana podczas webinarium znajduje się TUTAJ [kliknij].

 

 

4. Webinarium "Jak przeprowadzić lekcje o przeciwdziałaniu nienawiści?"

Powiedz „NIE!” mowie nienawiści wykorzystując gotowe materiały edukacyjne na zajęciach z dziećmi i młodzieżą. W dniu 24 stycznia odbyło się webinarium Centrum Edukacji Obywatelskiej. Link do prezentacji wykorzystanej podczas webinarium.

 

 

5. Webinarium "Światowy Dzień Uchodźcy 2019. Zainicjuj w szkole rozmowę o zjawisku uchodźstwa", 6 czerwca 2019 r. 

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Uchodźcy (20 czerwca), święta ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, zachęcamy Cię w Centrum Edukacji Obywatelskiej do poprowadzenia z dziećmi i młodzieżą rozmów na temat przyczyn, skutków i wyzwań związanych ze zjawiskiem uchodźstwa ludności. Pomoże Ci w tym webinarium, przygotowane wraz z ekspertką z Przedstawicielstwa UNHCR w Polsce. Podczas webinarium poznasz aktualne informacje dotyczące sytuacji uchodźców i uchodźczyń na świecie i w Polsce. Tematyka została przedstawiona z uwzględnieniem sytuacji dzieci uchodźców i roli edukacji w ich życiu.

Prezentacja wykorzystana podczas webinarium znajduje się TUTAJ [kliknij].