Krótka Treść: 

W kontekście tematów dotyczących migracji ludności i uchodźstwa ważna jest umiejętność radzenie sobie ze złożonymi lub kontrowersyjnymi problemami. Warto rozwijać wśród uczniów i uczennic umiejętność kluczową jaką jest krytyczne myślenie.

10 porad – jak rozmawiać o uchodźcach (i wzajemnie się słuchać)?

Temat przyjęcia przez Polskę uchodźców i uchodźczyń z Syrii ujawnił, jak trudno o dobrą rozmowę. Jak rozmawiać, aby dyskusja zbliżała, a nie oddalała?

FILMY

MATERIAŁY METODYCZNE

MATERIAŁY MERYTORYCZNE

SCENARIUSZE

"Fake news" a krytyczne myślenie

W kontekście krytycznej analizy przekazów medialnych coraz częściej pojawia się określenie „fake news” oznaczające nieprawdziwą, przeinaczoną lub nadinterpretowaną informację (stworzoną celowo), która za pośrednictwem mediów społecznościowych rozpowszechnia się w bardzo szybkim tempie.

Wizerunek uchodźców i uchodźczyń w mediach

Podczas zajęć uczniowie i uczennice poznają cechy charakterystyczne dla fałszywej informacji (tzw. fake news), czyli takiej, która ma wzbudzić jak największe zainteresowanie w mediach. 

Rola mediów w kształtowaniu opinii publicznej

Lekcja opiera się na porównaniu materiałów z różnych mediów dotyczących tego samego wydarzenia – ataku terrorystycznego pod Nanga Parbat w 2013 r. Zajęcia są okazją do zastanowienia się nad rolą mediów w kształtowaniu opinii publicznej. Krótkie informacje prasowe zostaną zestawione z fragmentami reportażu Tomka Michniewicza „Strach“. Młodzież wypracuje metody pozwalające unikać manipulacji ze strony mediów. 

Jak radzić sobie z fake news?

W kontekście krytycznej analizy przekazów medialnych coraz częściej pojawia się określenie „fake news” oznaczające nieprawdziwą, przeinaczoną lub nadinterpretowaną informację (stworzoną celowo), która za pośrednictwem mediów społecznościowych rozpowszechnia się w bardzo szybkim tempie. Warto rozmawiać z młodzieżą na ten temat i podpowiadać jej, w jaki sposób odczytywać i weryfikować rzetelność wiadomości, z którymi stykamy się na co dzień w mediach.

Fakty i mity o uchodźcach

Dyskusje na temat uchodźców i kryzysu migracyjnego zostały dominowane przez stereotypy i przekłamania. Dementujemy najczęstsze z nich.

Strony