Z radością informujemy, że w nadchodzącym roku szkolnym będziecie Państwo mogli skorzystać z opracowanego właśnie podręcznika “Przewodnik obywatelski”. Przeznaczony jest on dla szkół średnich - liceów ogólnokształcących i techników. Oczekujemy obecnie na recenzje rzeczoznawców Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz numer dopuszczenia do użytku szkolnego - powiadomimy Państwa, jak tylko otrzymamy informację z MEN o jego uzyskaniu. 

“Przewodnik obywatelski. Część I” we wnikliwy i zarazem atrakcyjny sposób przedstawia społeczne i polityczne ramy funkcjonowania współczesnego człowieka. Ukazuje mechanizmy i dylematy wspólnoty narodowej, państwa oraz społeczeństwa obywatelskiego, widziane zwłaszcza z perspektywy młodych ludzi. Wyjaśnia zasady demokracji i pokazuje, czym różni się demokracja większościowa od konstytucyjnej, jak działają organy władzy oraz jak obywatele i obywatelki mogą na nie wpływać. Podręcznik przekonuje, że warto interesować się życiem publicznym i polityką, bo ona dotyczy każdego z nas. Zachęca do angażowania się w sprawy własnej szkoły, miejscowości, a także całej Polski, Europy i świata. W części drugiej podręcznika znajdą się teksty i ćwiczenia dotyczące dwóch kolejnych działów: “Prawo” i “Świat”.

Ulotka promująca podręcznik jest dostępna TUTAJ.

 

 “Przewodnik obywatelski” nawiązuje merytorycznie i dydaktycznie do niezwykle popularnego podręcznika “KOSS. Kształcenie Obywatelskie w Szkole Samorządowej”, z którego od lat korzystają polskie szkoły, w poprzednich latach gimnazja, a dziś - podstawowe. Warto także dodać, że “Przewodnik obywatelski” powstał na podstawie książki “Przewodnik Młodego obywatela”, która otrzymała nagrodę EDUKACJA XXI na Targach Książki Edukacyjnej w 2004 r. za wartości edukacyjno-poznawcze oraz poziom edytorski.

 

W “Przewodniku obywatelskim” uczennice i uczniowie znajdą:

  • teksty i wiadomości merytoryczne

  • atrakcyjne ćwiczenia i zadania, także zespołowe

  • liczne materiały źródłowe i publicystyczne

  • zdjęcia, schematy, wykresy i tabele

  • słowniczek pojęć

  • biogramy ważnych postaci

  • polscy prezydenci i premierzy

  • kalendarium: Świat i Polska 1945-2018

  • debaty publiczne w III RP.

 

Przypominamy, że Centrum Edukacji Obywatelskiej prowadzi obszerny serwis internetowy dla nauczycieli i uczniów zainteresowanych tematyką społeczną, polityczną i prawną. Zapraszamy! https://koss.ceo.org.pl/

 

Wierzymy, że dzięki naszemu nowemu podręcznikowi i programom i kształcenie kompetencji obywatelskich stanie się łatwiejsze, ciekawsze i bardziej skuteczne. 

 

Poniżej załączyliśmy linki do spisu treści i do przykładowej lekcji z naszego podręcznika.

1. Spis treści

2. Przykładowa lekcja

Załaczone Dokumenty: