WEBINARIUM DLA NAUCZYCIELI I NAUCZYCIELEK

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinarium pt. "Jak rozmawiać z młodzieżą o trudnych zagadnieniach globalnych na przykładzie tematyki migracyjnej?", które odbyło się 18 grudnia 2018 roku. Podczas webinarium dwie nauczycielki praktyczki Anna Sosna i Jadwiga Jarosz w oparciu o swoje doświadczenie z tworzenia z młodzieżą Klubów Dobrej Rozmowy zaproponowały kilka praktycznych wskazówek na temat tego, jak rozmawiać z młodzieżą na trudne globalne tematy na przykładzie zagadnienia współczesnych migracji.

 

ABY OBEJRZEĆ NAGRANIE Z WEBINARIUM KLIKNIJ W GRAFIKĘ PONIŻEJ

 

Prezentacja wykorzystana podczas webinarium znajduje się TUTAJ [kliknij].

 

 

 

 

18 grudnia o godzinie 16 spotkajmy się online na webinarium „Jak rozmawiać z młodzieżą o trudnych zagadnieniach globalnych na przykładzie tematyki migracyjnej?”!

Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarium, prowadzonym przez dwie SuperNauczycielki praktyczki. Podczas webinarium w oparciu o swoje doświadczenie z tworzenia z młodzieżą Klubów Dobrej Rozmowy zaproponują kilka praktycznych wskazówek na temat tego, jak rozmawiać z młodzieżą na trudne globalne tematy na przykładzie zagadnienia współczesnych migracji.

Wskazówki posłużą do wykorzystania na zajęciach z młodzieżą w szkole, ale również podczas rozmów ze znajomymi i rodziną przy świątecznym stole.

Webinarium odbędzie się 18 grudnia, rozpocznie się o godzinie 16 i potrwa do 17.

 

Webinarium to internetowe spotkanie na żywo dotyczące wybranych tematów, na które zaprosiliśmy nieprzeciętne osoby. Potrzebujesz jedynie dostępu do Internetu i komputera z działającymi głośnikami.

 

ABY ZAPISAĆ SIĘ NA WEBINARIUM KLIKNIJ W LINK I WYPEŁNIJ KRÓTKI FORMULARZ.

LINK DO WEBINARIUM!

 

 

  • Zdarza się, że młodzież zadaje Ci pytania na temat sytuacji uchodźców i uchodźczyń w kontekście tzw. kryzysu migracyjnego?

„Co Pani sądzi o uchodźcach?”, „Przyjąłby Pan uchodźcę pod swój dach?”, „Czy uchodźcy stanowią zagrożenie dla Polaków?, „Co możemy zrobić w szkole, żeby włączyć się w pomoc syryjskim rodzinom przybyłym do Polski?”

  • Czy poruszając na swoich zajęciach trudny, kontrowersyjny temat pozwalasz uczniom i uczennicom na swobodną wymianę zdań i na konfrontację z osobami o różnych poglądach i punktach widzenia? Czy zachowujesz neutralność wobec poruszanego tematu?

Rozmowa na temat tego, co każdy z nas myśli o współczesnych migracjach – jakie ma w związku z tym obawy, ale i nadzieje. Z czego wynikają nasze postawy i na jakich wartościach się opierają? Jest o czym rozmawiać!

  • Zależy Ci na wsparciu młodzieży w zdobywaniu umiejętności prowadzenia pełnych szacunku rozmów na często trudne, budzące kontrowersje  tematy?

Kwestia uchodźców, pokazała istniejące głębokie podziały w społeczeństwie oraz uwydatniła powszechną trudność wymiany opinii w sprawach, które nas w Polsce różnią.

Podczas webinarium poznasz między innymi:

  • 10 wskazówek na to jak rozmawiać o sytuacji uchodźców i migrantów i wzajemnie się słuchać.
  • 4 porady jak stworzyć w klasie otwartą przestrzeń, w której każdy uczeń/uczennica może podzielić się swoją opinią  i punktem widzenia na daną kwestię.
  • 7 kroków na to jak zrealizować spotkanie młodzieżowego Klubu Dobrej Rozmowy.
  • 8 propozycji i wątków okołomigracyjnych, które mogą stanowić inspirację do ciekawej rozmowy w Klubie.

oraz dowiesz się między innymi:

  • Jakim językiem mówić o sytuacji uchodźcach? Jaka jest rola języka w kształtowaniu postaw i wartości?
  • Jak rozpoznać i zadbać o emocje prowadząc Klub Dobrej Rozmowy?

Webinarium poprowadzą:

Jadwiga Jarosz – nauczycielka języka polskiego i bibliotekarka w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej. Od lat współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej jako autorka scenariuszy przedmiotowych, mentorka ekspertka w kursach internetowych dla nauczycieli i nauczycielek, a także prowadzi szkolenia dla kadry pedagogicznej. Specjalizuje się w edukacji globalnej i międzykulturowej.  W Bielsku-Białej jest zaangażowana w działania Inicjatywy Obywatelskiej WITAJ, której nadrzędnym celem jest współtworzenie społeczeństwa przyjaznego obcokrajowcom.

Anna Sosna – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 35 w Częstochowie, kilka lat temu otrzymała tytuł „Nauczyciela Roku” w ramach konkursu organizowanego przez tygodnik "Głos Nauczycielski" i Ministerstwo Edukacji Narodowej RP. Nauczycielka od lat współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej jako autorka scenariusz i mentorka w kursach internetowych dla nauczycieli i nauczycielek poświęconych zagadnieniom edukacji antydyskryminacyjnej, międzykulturowej i edukacji globalnej. Poza szkołą jest organizatorką Żywej Biblioteki Częstochowa.

 

Webinarium to okazja na poszerzenie wiedzy, zdobycie nowych informacji, a także – łagodne przejście z okresów pracowitych w nastrój przerwy od szkoły :).

 

Webinarium organizowane jest w ramach projektu "Rozmawiajmy o uchodźcach. Klub Dobrej Rozmowy" realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach programu Szkoła Ucząca Się współfinansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.