Migracje to temat trudny i często kontrowersyjny, który wzbudza wiele emocji. Jak poznać prawdę o współczesnych migracjach w szumie często sprzecznych ze sobą informacji? Skąd mam wiedzieć kim są przybysze, którzy stają się moimi sąsiadami albo kolegami, koleżankami z klasy? Po co przyjechali? Jakie mają zamiary? Czym się od nas różnią? 
Odpowiedzi na te wątpliwości najlepiej szukać u źródeł, czyli oddać głos samych migrantom i migrantkom. Możemy poznawać ich bezpośrednie relacje na różne sposoby – osobiste spotkania, literaturę, media albo film. Te mogą być niezwykle cennym narzędziem edukacyjnym.

Opowiadanie historii ma wielką moc oddziaływania, a wysłuchanie głosu drugiego człowieka pozawala młodzieży wyobrazić sobie losy migrantów, budować empatię, tolerancję i współodpowiedzialność. 
Zapraszamy do obejrzenia i wykorzystywania podczas zajęć filmów z serii „Opowieści o migracjach”, w których poznacie Mahmouda, Stanislava, Senait, Krystynę i Łukasza. Bohaterowie i bohaterki migrowali w różne miejsca i z różnych powodów, a dzisiaj dzielą są swoim doświadczeniem. Posłuchajcie, co dała im migracja, co było dla nich trudne, za czym tęsknią i o czym marzą.

1. „Opowieści o migracjach”
 
Migracja ma różne oblicza. Dla jednych to ekscytująca podróż i szansa, dla innych konieczność. Poznajcie naszych bohaterów oraz bohaterki i ich historie.

 
 
 
2. „Opowieść Mahmouda o migracji”
 
Mahmoud przyjechał do Polski, gdy miał 13 lat. Od tamtej pory walczy o swoje marzenia. Posłuchajcie o tym, czym jest dla niego dom i kim się czuje.  
 
 
3. „Opowieść Senait o migracji”
 
- Emigracja to dla mnie nauka. Człowiek przyjeżdża do nowego kraju i nie nie zna, ani kultury, ani języka. Jest jak dziecko, które uczy się, jak chodzić i jak mówić - opowiada nasza bohaterka. Poznajcie Senait i dowiedzcie się, czego jeszcze nauczyła ją migracja.  

 
4. „Opowieść Krystyny i Łukasza o migracji”
 
Krystyna i Łukasz emigrowali z Polski do Szwecji i z powrotem. Który wyjazd był trudniejszy?
- Przenieśliśmy nasze tradycje na tamten grunt, ale z drugiej strony będąc otoczeni przez zupełnie inną kulturę, nasz dom też się zmieniał - opowiadają. Dowiedzcie się więcej o ich doświadczeniu i jak budowali rodzinę pomiędzy krajami.  

 
 
5. „Opowieść Stanislava o migracji”
 
- Nie trzeba się bać wyzwań. Trzeba być otwartym na świat i starać się zrozumieć ten świat pod własnym kątem - opowiada Stanislav, który do Polski przyjechał na studia, a został na stałe. 
Dowiedzcie się więcej, co trudnego było dla niego w doświadczeniu migracji, a co zyskał.