warsztaty online migracje CEO

Choć jesienna i pandemiczna rzeczywistość za oknem nas nie rozpieszcza, my nie zwalniamy tempa. A może właśnie te okoliczności są najlepsze, aby zanurzyć się w świat opowieści? Aby pomyśleć o drugim człowieku i zastanowić się - jak wygląda jego lub jej życie? Co czuje? Dlatego właśnie mamy dla Państwa dwie propozycje, dzięki którym zarówno Wy, Nauczyciele i Nauczycielki,  jak i Wasi Uczniowie i Uczennice poznacie wspaniałą moc opowieści w edukacji! Zapraszamy serdecznie na:

 • Szkolenie online dla wychowawców/czyń oraz nauczycieli i nauczycielek z pracy metodą storytellingu w migracjach.
 • Warsztaty online dla młodzieży „Stroytelling migracyjny"

Praca metodą storytellingu - szkolenie dla nauczycieli i nauczycielek

 • Czym jest storytelling w edukacji?
 • Dlaczego warto po niego sięgać na lekcjach o migracji i uchodźstwie?
 • Jak poprzez pracę z opowieściami możesz wesprzeć młodzież w rozwijaniu empatii i krytycznego myślenia?

 

Serdecznie zapraszamy wychowawczynie i wychowawców klas oraz nauczycieli i nauczycielki na warsztaty ze storytellingu, czyli pracy z opowieściami. To metoda, której zastosowanie służy poruszaniu na lekcji złożonych tematów społecznych, m.in. takich jak doświadczenia migracyjne, rozumienie innych kultur, spotkania z osobami z różnych kręgów kulturowych.

Warsztaty to zaproszenie do spojrzenia na opowieść jako dostępne i wartościowe narzędzie edukacyjne. Program zajęć obejmuje niezbędną teorię dotyczącą storytellingu jako metody pracy w szkole, a także szereg aktywności, które umożliwiają sprawdzenie narzędzia w praktyce. Na zajęciach zadbamy także o przestrzeń na osobistą refleksję nad własnymi przekonaniami i postawami odnośnie migracji. Podzielimy się doświadczeniami związanymi z zajmowaniem się tą tematyką w klasie. Przygotujemy się do korzystania z opowieści tak, by na lekcjach pomagały nam uczyć otwartości, rozwijać empatię, zmniejszać uprzedzenia i merytorycznie rozmawiać o migracji w kontekście globalnym i lokalnym.

 

Kiedy?

Szkolenie składa się z dwóch części:

 • jedno spotkanie wprowadzające do tematu - odbędzie się 14 listopada, g. 10.00-12.00, online. Ma na celu pokazanie możliwości wykorzystania metody storytellingu w pracy z młodzieżą przy omawianiu tematów migracyjnych oraz ich praktycznego zastosowania przy rozwijaniu kompetencji i umiejętności pracy z młodzieżą z lokalnymi historiami i spotkaniami z ciekawymi ludźmi z sąsiedztwa (metoda storytelling), zachęcającymi do krytycznego myślenia i budowania empatii w szczególności wobec osób z doświadczeniem migracyjnym. 
 • trzy warsztaty praktyczne -  16, 18 i 25 listopada o g. 17-19, online

 

Co będzie się działo?

Podczas pracy na warsztatach  z pracy metodą storytellingu w migracjachskupimy się na następujących tematach:

- jak wspierać wychowawców i wychowawczynie klas w zakresie pracy wychowawczej wokół migracji ludności, w kontekście współzależności globalnych i wyzwań światowych w szkole podst. (VI-VIII) i ponadpodstawowej z wykorzystaniem materiałów projektowych;

- zachęcimy nauczycieli i nauczycielki do refleksji nad swoimi postawami i kwestiami takimi jak: wielowymiarowość naszych tożsamości jako otwarcie się na innych, wlasna sytuacja, położenie, spojrzenie na relacje z innymi, w tym z osobami pochodzącymi z różnych środowisk/kultur;

- wymienimy się doświadczeniami  i dobrymi praktykami w obszarze staranności i rzetelności w doborze materiałów edukacyjnych oraz informacyjnych (zasady kodeksu Edukacji Globalnej) w tematyce migracyjnej;

- poćwiczymy i omówimy metody i podejścia do pracy ze storytellingiem jako narzędziem edukacyjnym w pracy z zagadnieniem migracji oraz przedstawimy ćwiczenia i materiały przygotowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w tym zakresie.  

 

Jak się zapisać?

Zapisać można się TUTAJ poprzez formularz aplikacyjny.

Przy doborze uczestników na spotkanie i warsztaty decyduje liczba zgłoszeń, motywacja oraz praca w miejscowości poniżej 500 tys. mieszkańców. 

 

warsztaty online dla młodzieży - storytelling migracyjny

 • Czym jest dobra opowieść?
 • Jak odkryć cały świat za rogiem własnego domu?
 • Co może dać storytellingowy projekt?

 

Serdecznie zapraszamy młodzież do udziału w 2-godzinnym warsztacie online, podczas którego poznamy ABC storytellingu. Sprawdzimy, w jaką podróż mogą nas zabrać dobre opowieści, jeżeli tylko zechcemy je odnaleźć i usłyszeć – i to we własnym sąsiedztwie. Warsztat to wstęp-zaproszenie do realizacji uczniowskiego lokalnego projektu storytellingowego na temat migracji.

 

Zgłoś się do nas, a my poprowadzimy dla Twoich uczniów i uczennic warsztat  online z zaplanowania i realizacji projektu lokalnego z wykorzystaniem opowieści osób z sąsiedztwa, które podzielą się swoim doświadczeniem związanym z migracją. 

Cel warsztatów: 

 •  refleksja uczniów i uczennic nad swoimi postawy wobec globalnego świata (wielowymiarowość naszych tożsamości jako otwarcie się na innych, autorefleksji nad własną sytuacją, położeniem, spojrzenia na relacje z innymi, w tym z osobami pochodzącymi z różnych środowisk/kultur);
 • rozwinięcie umiejętności uczniów w znajdowaniu i słuchaniu osobistych historii migrantów i migrantek w najbliższym środowisku i wykorzystywaniu  ich(z uwzględnieniem zasad kodeksu o globalnym Południu) , by przybliżać społeczności lokalnej problematykę współzależności globalnych.

Kiedy?

Do wyboru są 4 dostępne terminy, kiedy możemy poprowadzić warsztaty dla Ciebie oraz młodzieży: 13 albo 20 listopada o g. 08.00-10.00 albo 10.30-12.30.

 Zgłoś się z wybraną datą, a my odezwiemy się do Ciebie.

 

Jak się zgłosić?

 Mamy ograniczoną licznę warsztatów, których odbędzie się 4.

Przy doborze decyduje liczba zgłoszeń, motywacja nauczyciela/nauczycielki do dalszej pracy z młodzieżą w tematyce migracyjnej metodą storytellingu oraz praca w miejscowości poniżej 500 tys. mieszkańców. 

Warsztat będzie prowadzony przez doświadczonych trenerek i trenerów w edukacji antydyskryminacyjnej, edukacji globalnej, pracujących z tematyką migracyjną . Podczas warsztatu wykorzystujemy narzędzia interaktywne przy pracy zdalnej oraz inspirujemy do otwartej dyskusji na temat współczesnych migracji. Zapewniamy ze swojej strony dostęp do platformy Zoom, na której zostanie prowadzony warsztat.

Zapisać można się TUTAJ poprzez formularz aplikacyjny.

 

 

 

 

Wydarzenia są realizowane w ramach projektów "Historie i fakty o migracjach na XXI wiek" i "I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek" realizowanych przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. Programy są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej oraz w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Treść wyraża poglądy autorów/autorek i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej ani Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.