Tematyka: 
jak rozmawiać?
Etap edukacyjny: 
gimnazjum
szkoła podstawowa IV-VIII
szkoła ponadpodstawowa

 

Tytuł scenariusza bazowego: Rozmowa o uchodźcach w Polsce

Autorzy i autorki: Jacek Strzemieczny, Malina Baranowska-Janusz, Dominika Cieślikowska, Julia Godorowska, Elżbieta Kielak, Elżbieta Krawczyk, Tomasz Kołodziejczyk, Danuta Sterna, Antoni Strzemieczny, Michał Szczepanik, Jędrzej Witkowski

Wydanie: CEO, 2015 r.

To zestaw dwóch lekcji, który pomoże przeprowadzić z młodzieżą rozmowę o sytuacji uchodźców opartą na faktach w atmosferze wzajemnego szacunku. Jednym z celów scenariusza jest kształtowanie u młodych ludzi umiejętności słuchania się, wyrażania własnego zdania i argumentowania w oparciu o rzetelne źródła informacji.

W proponowanej tutaj rozmowie jest przestrzeń na podzielenie się swoimi obawami, pomysłami, a także na refleksję nad tym, czym jest dobra rozmowa i jak ją prowadzić – także w szkole. Scenariusz stanowi punkt wyjścia dla poruszania trudnych, kontrowersyjnych tematów z młodzieżą. Współczesny zglobalizowany świat pełen jest współzależności, a odpowiedzi na wyzwania, jakie stawia przed każdym z nas, nie są czarno-białe. Warto zatem wesprzeć młodzież w poszukiwaniu swojej obywatelskiej tożsamości i rozważaniach na temat postaw i wartości, jakimi kieruje się w życiu.

[LINK DO SCENARIUSZA]

 

 

[LINK DO SCENARIUSZA W JĘZYKU ANGIELSKIM]