Publikacje

Zapraszamy do korzystania z publikacji opracowanych w ramach projektu "Rozmawiajmy o uchodźcach"

 

Zapraszamy do zamawiania publikacji zawierających materiały edukacyjne wypracowane w ramach projektu "Rozmawiajmy o uchodźcach". 

Publikacje są bezpłatne, a koszty przesyłki pokrywa Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Zamówienia można składać za pomocą formularza dostępnego tutaj: http://bit.ly/Rozmawiajmy_Publikacje.

Formularz jest udostępniony poprzez portal Społeczność CEO:

https://spolecznosc.ceo.org.pl - jeśli posiadasz już konto zaloguj się. Jeśli nie posiadasz konta, zapraszamy do rejestracji - dzięki niej będziesz otrzymywać aktualne informacje dotyczące prowadzonych przez CEO projektów.

 

Publikacja "Przewodnik dla młodzieży. Klub dobrej rozmowy"

Przewodnik ten jest adresowany do młodzieży w wieku 11-18 lat oraz nauczycieli i nauczycielek różnych etapów edukacyjnych. Zapraszamy w nim do zakładania w szkołach klubów dobrej rozmowy o uchodźcach i współczesnych migracjach. Mogą to być prowadzone na podobnych zasadach jak szkolne koła zainteresowań, choć ostateczna formuła powinna odpowiadać młodzieży. Materiał ten ma pomóc młodzieży krok po kroku zorganizować klub dobrej rozmowy, a także podsunąć proponowane tematy do dyskusji oraz wesprzeć w planowaniu przebiegu spotkań.

 

 

Publikacja "Rozmawiajmy o uchodźcach. Globalnie-lokalnie o migracjach"

Publikacja zawiera 16 scenariuszy przedmiotowych z zakresu migracji w edukacji globalnej dla nauczycieli i nauczycielek gimnazjum uczących m.in. języka polskiego, języka angielskiego, biologii, historii, etyki, wiedzy o społeczeństwie, plastyki, zajęć artystycznych. Scenariusze zajęć zostały przygotowane przez nauczycielki i nauczycieli doświadczonych w zakresie edukacji globalnej, poruszających z młodzieżą tematykę migracyjną i uchodźczą podczas zajęć przedmiotowych.
W poruszaniu się po publikacji pomogą Państwu zamieszczone w publikacji materiały metodyczne. Znajdą Państwo wśród nich między innymi wybór punktów podstawy programowej kształcenia ogólnego tych przedmiotów, do których powstały scenariusze, a także komentarze ich autorek i autora. 

 

 

Publikacja "Rozmawiajmy o uchodźcach. #RazemDlaPokoju"

Publikacja została przygotowana z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej 2016 - międzynarodowej inicjatywy edukacyjnej, której obchody w roku 2016 przypadły na 14-21 listopada, pod hasłem RAZEM DLA POKOJU.

W publikacja zawiera opis czym jest Tydzień Edukacji Globalnej, 10 porad jak rozmawiać o uchodźcach, wskazówki dotyczące tego jak stworzyć dobra atmosferę dla "kultury włączajacej" oraz jakim językiem mówić o uchodźcach. Dodatkowo znajdziesz w niej propozycje aktywności i pomysły na to, jak poruszać tematykę migracyjną w szkole w artystycznym, filozoficznym, a także w globalnym wydaniu.

 

********

 

Publikacja "Rozmawiajmy o uchodźcach. Migracje i wielokulturowość"

Publikacja zawiera scenariusz dwóch lekcji "Rozmowa o uchodźcach w Polsce" wraz z komentarzem metodycznym na temat tego, jak rozmawiać o uchodźcach z młodzieżą, oraz materiały metodyczne wspomagające nauczyciela i nauczycielkę w zakresie tego, jakim językiem rozmawiać o uchodźcach, jak pracować z emocjami towarzyszącymi rozmowie o uchodźcach, a także co zrobić by postrzeganie bez stereotypów i uprzedzeń było możliwe w kontekście rozmów o uchodźcach. W publikacji znajdziesz również materiał merytoryczny na temat dobrych praktyk związanych z migracjami, scenariusz przedmiotowy na lekcję etyki lub lekcję wychowawczą stanowiący próbę przyjrzenia się europejskiemu społeczeństwu w kontekście otwartości i gotowości do akceptacji innych kultur, a także scenariusz lekcji wraz z kartą pracy dla młodzieży do wywiadu z Elsi Adajewem z Czeczeni, który opowiada o doświadczeniu uchodźczym i odnajdywaniu się w nowej rzeczywistosci po przyjeździe do Polski. 

 

********

 

Centrum Edukacji Obywatelskiej włączyło się aktywnie w obchody Dnia Solidarności z Uchodźcami, ogranizowany przez Chlebem i Solą ze wsparciem Fundacji Batorego. 

Więcej tutaj: http://solidarnizuchodzcami.pl/

Z tej okazji powstała publikacja z naszymi materiałami, polecamy do korzystania z elektronicznej wersji.