Wyjazd studyjny Finlandia CEO

Nabór dziennikarzy i dziennikarek na wyjazd studyjny „Wpływ migracji na lokalne społeczności na przykładzie Finlandii”

 

Wypełnij formularz aplikacyjny, dostępny TUTAJ. 

 

Dokąd? 

Helsinki, Vöyri, Närpiö, Tornio-Haaparanta and Inari i inne miejsca w różnych regionach Finlandii

Kiedy?

20-27.09.2020

Dla kogo?

Dla początkujących dziennikarzy i dziennikarek w wieku 18-35 lat z doświadczeniem zawodowym do 5 lat, którzy posługują się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym (wszystkie aktywności podczas wyjazdu prowadzone będą po angielsku).

Za ile?

Wszystkie koszty (przelotu, ubezpieczenia, noclegu, transportu na miejscu i wyżywienia) są pokryte przez organizatora.

Jaki ma być efekt wyjazdu?

Dwie publikacje w mediach lokalnych lub ogólnopolskich, tradycyjnych lub społecznościowych, które zawierają informacje i historie zebrane podczas wyjazdu (szczegółowy opis w regulaminie). Oprócz tego dziennikarz i dziennikarka będzie zobowiązany do przekazania doświadczeń i zdobytej podczas wyjazdu wiedzy w Polsce na szkoleniu/webinarze czy innym wydarzeniu edukacyjnym skierowanym do kadry pedagogicznej w szkołach podstawowych i/lub ponadpodstawowych oraz do młodzieży szkolnej, którego dokładny czas i formę uzgodni po powrocie z CEO.

 

Zapraszamy wszystkich dziennikarzy i dziennikarki zainteresowanych tematyką uchodźczą, migracyjną i wielokulturową  do aplikacji na wyjazd studyjny do Finlandii. Wyjazdy studyjne dla młodych dziennikarzy i dziennikarek są szansą do bezpośredniego zapoznania się ze społecznościami dotkniętymi migracjami oraz migrantami i migrantkami. Dziennikarze i dziennikarki pod okiem specjalistów z partnerskiej organizacji goszczącej w Finlandii  będą pogłębiać swoją wiedzę na temat migracji, ale też zdobywać praktyczne umiejętności dziennikarskie. Jednocześnie wyjazdy studyjne są okazją do nawiązania kontaktów między uczestnikami i uczestniczkami o różnym pochodzeniu.

 

Co Was czeka?

Według najnowszych statystyk w Finlandii mieszka 402 619 osób z doświadczeniem migracyjnym (to oznacza, że sami lub ich rodzice, lub jedno z rodziców w przypadku gospodarstw domowych samotnie wychowujących dziecko urodzili się za granicą), co stanowi około 7 procent fińskiej populacji. W samych Helsinkach migranci stanowią 16 proc. populacji, ale w kraju są też obszary, gdzie odsetek migrantów i migrantek przekracza 30 proc. Czy wiecie, że mieszkańcy Saami są jedynymi tubylcami w UE i dlatego podróż ta stanowi wyjątkową okazję do poznania tradycyjnego transgranicznego życia migracyjnego w Laponii, a także do dyskusji na temat obecnego rynku krajowego i wyzwań, przed którymi stoją Samowie?

W trakcie wyjazdu odwiedzimy kilka z tych miejsc, porozmawiamy z mieszkańcami z różnych - mniejszych i większych - społeczności i zastanowimy się: jak migracja zmieniła te obszary? Czy dochodzi do konfliktów między  grupami etnicznymi i religijnymi czy może Finowie znaleźli sposób no stworzenie nowej tożsamości i wielokulturowej społeczności? Będziemy w praktyce uczyć się dziennikarskiej pracy w terenie, zbierania materiału, pracy z bohaterem z zachowaniem wrażliwości i szacunku.

Oprócz tego uczestnicy i uczestniczki wezmą udział w spotkaniach i dyskusjach ze specjalistami, specjalistkami, badaczami i badaczkami tematów migracyjnych.

Szczegółowy program zostanie przesłany uczestnikom i uczestniczkom po ich wyłonieniu.

 

Co zrobić, aby wyjechać?

 

Wypełnij formularz aplikacyjny, dostępny TUTAJ. Zanim przystąpisz do pracy, upewnij się, że dokładnie przeczytałeś regulamin.

Na zgłoszenia czekamy do 20.08.2020. 

Z nadesłanych zgłoszeń wyłonimy trzy osoby, które wezmą udział w wyjeździe studyjnym i skontaktujemy się z nimi do 26.08.2020.

 

Jeśli dokładnie przeczytałeś regulamin, a wciąż masz pytania, pisz na: weronika.rzezutka@ceo.org.pl

 

Wyjazd studyjny realizowany jest przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu „I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu EuropeAid. Więcej o wsparciu dziennikarzy i dziennikarek w ramach programu dowiesz się TUTAJ.