30 listopada zakończyliśmy kurs internetowy 2 edycji projektu "Rozmawiajmy o uchodźcach".

W kursie więło udział 190  nauczycieli i nauczycielek, pracowali oni przez 4 miesiące, przeczytali 99 stron zawartych w 4 modułach kursu, zrobili w sumie 11 zadań,  a wszystko to we współpracy z  17-ma mentorami, którzy wspierali, zachęcali i doradzali. 

Głównym zadaniem w kursie było przeprowadzenie scenariusza bazowego, który otwiera na dyskusje, pozwala ustalić zasady dobrej rozmowy, zrozumieć czym różni się opinia od faktu i przede wszytskim zmierzyć się z trudnym tematem jakim jest uchodźstwo.  

Dużym powodzeniem w kursie cieszyło się FORUM, na którym uczestnicy i uczestniczki dzielili się swoimi refleksjami, polecali sobie materiały i wspierali we wspólnej pracy.

 

Oto refleksje niektórych uczestników i uczestniczek, na temat tego co dał im udział w kursie:

 

"Nauczył mnie ten kurs jednak tez wielu pozytywnych lub zwyczajnie ważnych rzeczy:

1. uchodzcy.info - kapitalnie zredagowana strona, pietnująca mity wokół uchodźców

2. poruszajace świadectwo Elsiego z Czeczeni - puszczxam na lekcji z każda klasą i wtedy w dyskusjach widać ile w wśród wielu młodych Polaków jest gniewu, frustracji i totalnej ignorancji ale i ile mozliwości by ten negatywne rzeczy rozminowywać i obnażac ich absurdalnośc

3. Dostęp do ciekawych wykresów, statystyk, analiz, artykułów... sam nie wiedziałem, ze mamy dzis w świecie rekordowa liczbe ponad 65 mln uchodźców

4. Determinacji w organizacji wydarzen zwiazanych z tym tematem,. 8 grudnia w dwóch szkołach robie seminarium dyskusyjno-przedmiotowe o prawach człowieka a w styczniu koncert "Jestem uchodźcą"

5.Wielu świietnych spostrzerzeń, linków, wymian doświadczeń sród uczestników kursu

6. poczucia, że jest nas więcej...." 

 

 "Kurs był dla mnie ogromną skarbnicą wiedzy ale również inspiracją do zmierzenia się z tematem i dostosowania do moich uczniów. Odnalazłam tam również dużo wskazówek do warsztatu pracy z dziećmi.  Podsumowując: jestem bardzo zadowolona z kursu i dziękuję za tak cenną wiedzę."

 

" Pomocna okazała się bieżąca wymiana informacji oraz linki. Jeśli na koniec miałbym krótko wymienić to czego nauczyłem się podczas kursu - to wskazał był te oto kwestie: po pierwsze wzmocniłem się przekonaniu, że czasem warto iść pod prąd, po prostu bronić prawdy, po drugie jestem bardziej merytoryczny, lepiej dobieram argumenty, reaguje na ,,kłopotliwe" wypowiedzi, pytania uczniów, po trzecie kurs pozwolił mi spojrzeć na problematykę migracyjną z szerszej perspektywy, otworzył na nowe wątki, które dotąd nie były dla mnie dość wyraźne. "